Mýty o PMDD

mýtus 1: PMDD způsobuje růst řas.
Pokud nevíte jak ho používat tak ano - ostatně jako jakékoli jiné hnojivo.

mýtus 2: MgSO4 způsobuje tvrdost vody, kdežto MgSO4 * 7H2O ne.
Obě látky způsobují tvrdost vody,protože se v podstatě jedna o tu samou látku.

mýtus 3: Cheláty v PMDD se rychleji rozpadají ve filtru.
Opak je pravdou. Cheláty se rychleji rozpadají v osvětlené nádrži než v temném filtru. Nejrychleji však v UV sterilizátoru

mýtus 4: Rostliny dokáží přijímat prvky jen v chelátech.
Cheláty jen urychlují příjem prvků rostlinami a tento příjem je pro rostlinu energeticky výhodnejší. Rostliny dokáží přijímat i samotně ionty.

mýtus 5: Když nerostou rostlinky PMDD všechno vyřeší.
Rostliny potřebují daleko více parametrů pro správný růst, než jen vhodnou koncetraci živin - světlo, ph. Navíc PMDD nobsahuje vápník, což může způsobit problémy pokud využívate extrémně měkkou vodu např dešťovou nebo z Reversní osmózy.

mýtus 6: PMDD jako PMDD.
Není PMDD jako PMDD. Když se podíváte na složení od různých dodavatelů PMDD zjistíte, že hlavně v koncetraci mikroprvků a draslíku (K) se od originálního složení značně liší. viz. porovnání

mýtus 7: PMDD obsahuje všechny prvky potřebné k růstu rostlin.
PMDD obsahuje oficiálně: S, Mg, N, K, Fe, Zn, Cu, Fe, Mo, B, Mn + nejake dalsi prvky přimíchané jako nečistoty.
Rostliny, ale potřebují prvku mnohem víc: Ca, C, Co, H, O, Cl, Na, Si, Al, V, Ti, Se, Cr a to nejsou určitě všechny...

mýtus 8: Rostliny nedokáží přijímat trojmocné železo Fe3.
To je a není pravda. Rostlina proti trojmocnému železu Fe3 vůbec nic nemá. Pokud se vám ho podaří dostat do rostliny, tak si s ním poradí. (třeba pomocí chelátů). Ono vlastně nejde tak o mocenství jako spiš o rozpustnost. Sloučeniny trojmocného železa jsou v naprosté většině sloučenin, které vnikají ve vodě za běžných podmínek nerozpustné. Proto si je musí kořeny rozpustit a redukovat pomocí kyselin. Tedy jediná věc, která brání přijetí trojmocného, železa je rozpustnost.



faq - PMDD

FAQ 1: Po vypočítaném množství dávky PMDD nenaměřím testem v akváriu žádné železo.
Problém není v PMDD, ale v testu. Testy totiž měří jen volné železo Fe2+ případně Fe3+. Testy s těmito kationty vytvoří sloučeninu, která pak roztok specificky roztok obarví. PMDD však neobsahuje volné železo, ale jen ve vazbách na cheláty. Testovací roztok musí tyto vazby rozbít, aby železo uvolnil. To trvá 10-20hodin, i přesto, že pan Rataj uvádí u testu FERRIN, že stačí hodina - v žádném případě. Testy nechávám odstát minimálě přes noc, někdy 24hod. U Fe-EDDHA může být potřebný čas, ještě větší.

FAQ 2: Vaše PMDD se po namíchání ohřeje
Ohřátí vody při míchání způsobuje bezvodý síran hořečnatý (MgSO4). Ten má tendenci na sebe vázát vodu a to i vzdušnou. Při kontaktu s vodou uvolňuje teplo. V teplejší vodě se pak lépe rozpouští jinak špatně rozpustný síran draselný (K2SO4).

FAQ 3: Proč je tam 16,4g tenso Coctailu, když všude píšou 15g?
Je to proto, že na počátku byl počtář, kterému pravděpodobně nešly procenta a při výpočtu udělal chybu, kterou pak ostatní jen opisovaly. Podle autorů PMDD se má směs mikroprvků přepočítat podle obsahu železa. Protože Tenso Coctail ma 3,84% železa a původní směs CSM měla 7% a dávkovalo se jí 9 gramů vypadá přepočet takto:
7% x 9g / 3.84% = 16,4g.
Pokud tedy používáte 15g TC chybí Vám cca 10% železa => musíte tedy dávkovat o 10% více.

FAQ 4: Proč směsy mikroprvků neobsahůjí cheláty bóru a molybdenu
Protože bór a molybden jsou přijímány v aniontech (např BO33-) a cheláty mohou tvořit jen kationty (např. Zn2+).

FAQ 5: Jaká je dodací lhůta objednávky?
Dodací lhůta bývá kolem 1 týdne, dle aktuálního vytížení eshopu. 90% objednávek je zakázková výroba, kterou nelze připravit předem. Na jedné objednávce můžeme pracovat 10 minut a nebo také 2 dny. Dlouhá dodací lhůta je daň za to, že Vám vyrobíme hnojiva na mírů. Pokud budete chtit 100 balíčků KH2PO4 po 1,6g - my vám ho dodáme. Přednostě vyřizujeme objednávky obsahující léčiva. Pokud na nějakou objednávku spěcháte, je potřeba si to domluvit předem emailem nebo telefonicky.